Новоградівський ясла-садок

Сторінка батьків

Виховуємо у дошкільника свідоме ставлення до себе

• Привчаємо дитину уважно ставитися до себе, виявляти інтерес до своїх особливостей, станів, якостей, поведінки, результатів праці тощо.

• Вправляємось в умінні спостерігати за собою в різних життєвих ситуаціях, порівнювати різні враження про себе, радіти більшості з них.

• Надаємо перевагу запитальній формі звернень до дитини: "А ти як вважаєш?", "Якої ти думки про це?", "Ти зі мною згоден?", "Чому так?", "Чому ні?" тощо.

• З розумінням ставимось до намагань малюка з'ясувати в дорослого, чому слід виконувати те чи інше завдання, яка з цього користь для нього самого та інших людей.

• Культивуємо самостійну поведінку: прийняття власного рішення, відповідальність за його наслідки, об'єктивну оцінку результатів своєї праці, якостей, вчинків, надання комусь-чомусь переваг та відмова від них.

• Надаємо часом дошкільникові можливість самому обирати вид діяльності, складність варіанта та спосіб виконання, манеру оформлення кінцевого продукту.

• Привчаємо виробляти прогностичне та ретроспективне самооцінне судження, сприяємо формуванню позитивного образу - Я, підтримуємо віру дитини в себе, висловлюємо довіру до її можливостей та намірів.

• Заохочуємо робити припущення, обґрунтовувати та висловлювати власну думку.

• Завжди відповідаємо на запитання дитини, не уникаємо складних, незручних для себе.

• Надаємо вихованцю можливість усамітнитися, зосередитися на своїх думках і переживаннях, поважаємо його прагнення розпорядитися собою на власний розсуд.

Громадянське виховання

Обов'язок - громадянська необхідність відповідати за свої дії, вчинки.

Видатний німецький мислитель Г. Гегель відокремив чотири різновиди обов'язків:

• Обов'язок перед самим собою;

• Перед сім'єю;

• Перед державою;

• Перед іншими людьми.

Які ж обов'язки мають діти, чи взаємопов'язані права та обов'язки? От на що пропонував звернути увагу видатний педагог В. Сухомлинський:

Десять НЕ МОЖНА Сухомлинського:

• не можна байдикувати, коли всі працюють;

• не можна сміятися над старістю;

• не можна вступати в суперечки з дорослими;

• не можна виявляти невдоволення через те, що в тебе немає якоїсь речі;

• не можна допускати, щоб мати давала тобі те, що вона не може дати собі;

• не можна робити те, що засуджують старші;

• не можна залишати літню людину самотньою, якщо в неї немає нікого, крім тебе;

• не можна збиратися в дорогу, не спитавши дозволу дорослих;

• не можна сидіти обідати, не запросивши старшого;

• не можна чекати, доки з тобою привітається старший, ти повинен привітатися першим.